Vicdânların “Selfie”si

0
636

Bir binanın en tepedeki taşının, temel taşına hava atmaya hakkı yoktur. Temel taşının da diğerlerine; “ben hepinizden büyüğüm, hepinizi ben taşıyorum” demeye hakkı yoktur.

İnşaatın mimarları konumunda olan kimseler, bir binânın temel, tepe, kenar, köşe ve merkez gibi kısımlarının ihtiyaçlarını tespit eder ve tâbir yerindeyse, “taşı gediğine koyar.” Bu anlamda, işe yaramayan taş olmayacağı gibi, toplumun mimarları konumunda olan kimseler için de “işe yaramayan kimse” yoktur/olmamalıdır. Hepsinin kıymet bulacağı yer vardır.

Söz ustaları da öyle…

Düğünde, dernekte, nişanda, kahvede, ölü evinde, cenâze merâsiminde, câmide, cemiyette, mecliste, harp meydânında, Tv ekranlarında, basın açıklaması yaparken…

Ne konuşacağını ve ne konuşulacağını bilir. Lügat kitaplarında lüzumsuz kelime olmadığı gibi, sözlerimizde de lüzumsuz lâkırdılar olmamalıdır. Her kelimenin, “söz”ün kullanılacağı yer olmalıdır.

Ve esas olan, hepsini yerinde ve zamanında konuşmak ve yeteri kadar kullanmaktır.

Dünyada yedi milyar insan, her nefes alış-verişinde âkıbetine doğru yol almakta ve Rabbine bir nefes daha yakınlaşmaktadır.

Kaçıp durduğu hakikat, yarın karşısına çıkacaktır.

“Gözler kamaştığı, ay karanlığa gömüldüğü, güneş ve ay bir araya getirildiği zaman, o gün insan “kaçış nereye?” diye sorar.” (Kıyâme, 7-10)

İnkârcılar, müşrik, mücrim ve münâfıklar, trende trenin gidiş istikâmetinin aksine sırtını yaslamış seyâhat edenler gibidirler. Arkalarını dönmüşler ama onlarda kaçamayacakları sona doğru hızla yol alıyorlar.

Hedefimiz; tertemiz, günah kirlerinden arınmış, ahsen-i takvim üzere geldiğimiz şu sicili bozuk, karnesi zayıflarla dolu dünyadan en az günahla, hesâbını verebileceğimiz bir hayatla, küfürden, şirkten, riyadan, nifaktan, ene ve tabularımıza tapınmaktan arınmış olarak gidebilmek olmalıdır.

Giderken, yanımızda Rabbimize sunabileceğimiz yol azığımız bulunmalıdır.

Tekrar ederek diyoruz ki; sürekli ve düzenli olarak hâl ve hâtırâlarımızın, sofralarımızın, anlık durumlarımızın “selfie”sini çekip; eşimiz, arkadaşlarımız ve dostlarımızla paylaşımını yaparken, “vicdânlarımızın selfie”sini çekmeye cesâretimiz var mı?

“Nereye gidiyorsunuz?” (Tekvîr, 26)

 Sâhi nereye gidiyoruz..?


14.10.2017

Şeref İŞLEYEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here