Sosyal Medyada Açtığımız Sahte/Fake Hesaplardan da Hesaba Çekileceğiz !!..

0
378

Sosyal Medyada Açtığımız Sahte/Fake Hesaplardan da Hesaba Çekileceğiz !!..

▪️Sosyal medya ortamlarında en popüler davranışlardan biri de, açılan “sahte hesap” lardır.
▪️Bir mü’min için tam bir “fâciâ” denebilecek kadar gayr-ı islâmî bir davranıştır ancak, yazıktır ki çok Müslüman bu ciddiyetten habersiz onlarca sahte / fake hesap açabilmekte, bu yolla gayr-ı islâmî bir anlayışın tetikçiliğini, teşhirciliğini, teşvikçiliğini yapabilmekte; ya da bu yolla, açılmış sahte hesapların algı ve manipülasyon tuzağına düşebilmektedir.
▪️Sorumluluk sahibi insanlar/Müslümanlar olarak, bu dünyada yapıp ettiğimiz her şeyin öte dünyada verilecek bir hesabının olması gibi,
▪️Sosyal medya ortamlarında açtığımız gerçek veya sahte (fake) her hesabın da hesabının sorulacağı muhakkaktır.
▪️Kur’ân-ı Kerîm’de Nûr Sûresinin 11-21. Âyetlerinde anlatılan “İfk (İftirâ)” hâdisesi, bahsettiğimiz konu ile ilgili sorumluluk sınırlarımızı bize anlatması ve öğretmesi açısından oldukça önemlidir. Şöyle ki;

📗 “11. (Peygamber’in eşine) bu ağır iftirayı uyduranlar şüphesiz sizin içinizden bir guruptur. Bunu kendiniz için bir kötülük sanmayın, aksine o, sizin için bir iyiliktir. Onlardan her bir kişiye, günah olarak ne işlemişse (onun karşılığı ceza) vardır. Onlardan (elebaşılık yapıp) bu günahın büyüklüğünü yüklenen kimse için de çok büyük bir azap vardır.
📗 12. Bu iftirayı işittiğinizde erkek ve kadın müminlerin, kendi vicdanları ile hüsn-ü zânda bulunup da: “Bu, apaçık bir iftiradır” demeleri gerekmez miydi?
📗 13. Onların (iftiracıların) da bu konuda dört şahit getirmeleri gerekmez miydi? Mademki şahitler getiremediler, öyle ise onlar Allah nezdinde yalancıların ta kendisidirler.
📗 14. Eğer dünyada ve ahirette Allah’ın lütuf ve merhameti üstünüzde olmasaydı, içine daldığınız bu iftiradan dolayı size mutlaka büyük bir azap isabet ederdi.
📗 15. Çünkü siz bu iftirayı, dilden dile birbirinize aktarıyor, hakkında bilgi sahibi olmadığınız şeyi ağızlarınızda geveleyip duruyorsunuz. Bunun önemsiz olduğunu sanıyorsunuz. Hâlbuki bu, Allah katında çok büyük (bir suç) tur.
📗 16. Onu duyduğunuzda: “Bunu konuşup yaymamız bize yakışmaz. Hâşâ! Bu, çok büyük bir iftiradır” demeli değil miydiniz?
📗 17. Eğer inanmış insanlarsanız, Allah, bir daha buna benzer tutumu tekrarlamaktan sizi sakındırıp uyarır.
📗 18. Ve Allah âyetleri size açıklıyor. Allah, (işin iç yüzünü) çok iyi bilir, hüküm ve hikmet sahibidir.
📗 19. İnananlar arasında çirkin şeylerin yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da ahirette de çetin bir ceza vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.
📗 20. Ya sizin üstünüze Allah’ın lütuf ve merhameti olmasaydı, Allah çok şefkatli ve merhametli olmasaydı (haliniz nice olurdu)!
📗 21. Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımlarını takip ederse, muhakkak ki o, edepsizliği (yüz kızartıcı suçları) ve kötülüğü emreder. Eğer üstünüzde Allah’ın lütuf ve merhameti olmasaydı, içinizden hiçbir kimse asla temize çıkamazdı. Fakat Allah dilediğini arındırır. Allah işitir ve bilir.”

▪️Kur’an ne diyor, biz ne yapıyoruz..⁉️

▪️“Teşbihte hata olmaz” hakikatinden hareketle diyecek olursak; “at izinin it izine karıştığı”, “öküzün altında buzağının arandığı” şu hengâmede hassasiyetlerimizi, sınırlarımızı hiç gözetmeden yaptığımız her türlü davranış, bize ve değerlerimize hep negatif tepkiler olarak geri dönüyor.
▪️Dinimiz, haksız yere hiçbir girişimi, olumsuz algı oluşturma ortamı oluşturmayı, araştırmadan ve hakikate ulaşmadan kopyala-yapıştır usulü yapılan kolaycılığı, montajı/şantajı vb.…
▪️Hülâsâ; güzel ahlâk ve örneklik, insaf, merhamet, samimiyet gibi ilkelere uymayan hiçbir davranışı haklı ve helâl kılmıyor..!

Şeref İŞLEYEN
13 Nisan 2020 Pazartesi


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here