Kusurları Araştırmak…

0
573

Birlikte yaşadığımız insanların ayıp ve kusurlarını araştırırsak, her insanda birçok hata görürüz. Kur’an; “Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.” (Hucûrât/12) buyurur.

Hatasız insan yok ama bizler de sanki “insan düzeltme memuru”yuz! “Senin hatan şu, senin kusurun bu” diyoruz. İnsan için en acı ve ağır netice tenkiddir. Bilinse ki tenkîd insanı hem yüceltir ve hem de düzeltir ammâ, hatasını söylediğiniz şahıs ta perişan olmuştur bir kere… Dolayısıyla sizinle olan irtibatını kesecektir. Kalbler Allah’ın kudreti altındadır. Sadece uyarmakla mükellefiz. Şöyle ki;

“Rabbinin yoluna hikmetle, güzel söz ve nasihatle dâvet et. Onlarla en güzel bir şekilde mücadele et. Çünkü Rabbin, yolundan sapanları en iyi bilendir. O, hidayete erenleri de en iyi bilendir.” (Nahl/125) Allah (c.c.) en doğrusunu bilir.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here