İslâmın Sağlığa Verdiği Önem

0
2405

Muhterem Müslümanlar!

İnsanın yaratılış gayesi Allah’a kul olmaktır. Kulluk görevini gereği gibi yerine getirmenin şartı ise sağlığı korumaktır. Allah’ın insanlara verdiği en değerli nimetlerden biri olan sağlık, hayatın tadı, huzurun kaynağı, geleceğe dair umudun anahtarıdır.

Bu nedenledir ki dinimiz, insan sağlığına büyük önem vermiş ve sağlığın korunmasını istemiştir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hak: “…Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever.”{1}buyururken; Peygamberimiz (s.a.s.) de: “Sizlerden her kim vücutça sağlıklı, nefsinden, malından korkusuz ve huzurlu, günlük yiyeceği de yanında olarak sabahlarsa, sanki dünyanın bütün nimetleri kendisinde toplanmış gibi olur.”{2} diyerek sağlığın ne büyük bir nimet olduğunu belirtmiştir. Bir başka Hadis-i şerifte de Hz. Peygamber (sav),  “Hastalık gelmeden, sağlığın kıymetini biliniz.”{3} buyurarak önemli bir uyarıda bulunmuştur. Çünkü hastalık gelmeden önce sağlığın değerini bilmek, bizi gelmesi muhtemel olan hastalıklara karşı korunma tedbirleri almaya yönlendirir. Dolayısıyla sağlığın korunması, İslam’ın korunmasına ehemmiyet verdiği beş gayeden birisidir. Bunun anlamı; hastalıklara karşı tedbir almak ve sağlıklı yaşamaya gayret etmek, dini bir görevdir. Kamil manada ibadet yapabilmek, sağlıklı olmaya bağlıdır. Bundan dolayıdır ki, bir başka hadis-i şerifte “Kuvvetli mü’min zayıf mü’minden hayırlıdır.”{4} buyurulmuş ve Müslüman’ın beden ve ruh olarak sağlığını korumasına işaret edilmiştir.

Sağlıklı olabilmek için, temizlikten sonra en önemli husus, dengeli beslenmektir. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde: “Yiyiniz, içiniz, ama israf etmeyiniz.” buyurmaktadır. Peygamberimiz (sav) de: “Âdemoğlunun doldurduğu en zararlı kap, karnıdır. Âdemoğluna belini doğrultacak birkaç lokma yeter. Mutlaka bundan fazla yemek isterse, midesini üçe bölsün. Üçte birini yemek, üçte birini su, üçte birini de havaya (oksijene) ayırsın.”{5} buyurmuştur.

Kitabımız Kur’ân-ı Kerim ve peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.S.) insanların başta akıl sağlığını, daha sonra da bütün olarak hayatını tehdit eden alkol ve uyuşturucu maddelerin kullanımıyla mücadele etmiş, hatta bu mücadele Son Peygamberin (S.A.S.) tevhid mücadelesinin en önemli parçalarından biri haline gelmiştir.

Değerli Kardeşlerim!

Sağlığımızı korumak, dini görevimiz olduğu gibi, hastalanınca tedavi olmak da görevimizdir. Sevgili Peygamberimiz (sav): “Şüphesiz Allah, derdi de dermanını da indirmiş, her derdin dermanını yaratmıştır. O halde tedavi olunuz. Fakat haram şeylerle tedavi olmayınız.” {6}Buyurmuştur.

İnsan gerekli tedbirleri aldıktan sonra hastalanırsa, artık sabredip Allah’a dua etmelidir. Hastalıkla imtihan edildiğini, hastalığının günahlara keffâret olacağına inanmalıdır. Bu konuda Sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmaktadır: “Hangi Müslüman’a hastalık isabet ederse, ağacın sonbaharda yaprakları döküldüğü gibi, Allah onun hata ve günahlarını döker.” {7}

O halde dünya hayatımızda Yüce Rabbimize daha iyi ibadet edebilmek ve kıyamet günündeki hesabımızı kolay verebilmek için sağlığımızı koruyalım. Hastalanmadan sağlığımızın kıymetini bilelim. Sigara, içki ve uyuşturucu gibi bütün zararlı alışkanlıklardan uzak duralım. Gençlerimizin ve çocuklarımızın sağlıklı yetişmesine özen gösterelim. Yüce Rabbimiz, bütün hastalarımıza acil şifalar versin. Bize de dünya ve ahirette sıhhat ve afiyet ihsan eylesin.

Aziz Kardeşlerim!

Hutbemi, bir hadis-i şerif mealiyle bitirmek istiyorum: “İki nimet vardır ki, insanların çoğu bu nimetlerde aldanmıştır. Bunlar sıhhat ve boş vakittir.” {8}

Şeref İŞLEYEN

Dipnotlar:

{1} (Bakara,195)
{2} Tirmizî, Zühd,2346
{3} Fethu’l Kebir,1/203
{4} Müslim,2664
{5} İbn Mace, yemek babı, c.1.s,1111
{6} Müslim, Taharet,6
{7} Ebu Davud
{8} Buhari-Rikak: 1

Hutbeyi PDF olarak indirmek için TIKLAYIN… İslam’ın Sağlığa Verdiği Önem

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here